سه‌شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ 
سه شنبه, 25 ژوئن 2019  
 

 

   

صفحات سايت

 
 
 
 

  نظرسنجی

 

نظرسنجی سايت
 
 
 

   آمار سایت

 

كاربر حاضر در سايت= ۴۵ نفر

امروز= ۲۴۴ مرتبه
تیر ماه = ۷۸۰ مرتبه
كل مشاهده= ۳۹۹۲۸۵ مرتبه
بیشترین = ۱۵۱۰ - ۱۲/۱/۱۳۹۷
صفحه جاری= ۸۷۹ مرتبه
 
 

   تولید محصولات دارویی با خواص گیاهی با هدف کاهش عوارض مواد شیمیایی

توسط فعالان حوزه دانش بنیان کشور انجام شد؛
تولید محصولات دارویی با خواص گیاهی با هدف کاهش عوارض مواد شیمیایی:

گروهی از محققان کشور موفق شدند بر اساس مطالعات علمی روی خواص و نحوه استخراج عصاره های گیاهی اقدام به تولید محصولات دارویی کنند تا از مصرف زیاد مواد شیمیایی و عوارض جانبی آن کاسته شود.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ یکی از تیم¬های تحقیق و توسعه تخصصی در کشور برای جلوگیری از مصرف زیاد مواد موثره شیمیایی اقدام به تولید محصولات بر پایه گیاهان دارویی با رویکرد نوآوری و استفاده از مواد طبیعی ( عصاره های گیاهی) که براساس مطالعات علمی تهیه می شوند، کرد.
حسین جهانگیر مدیر عامل شرکت دانش بنیان داروسازی بهداشتی دکتر جهانگیر، درباره فعاليت¬هاي بخش تحقيق و توسعه شرکت بیان کرد: شناسايي مواد موثره موجود درعصاره¬هاي گياهي و همچنين ساخت محصولاتي با استفاده از اين مواد به عنوان جايگزين مواد موثره شيميايي، فرمولاسيون اختصاصي اين محصولات و در نهايت ارائه به بازار مصرف نتيجه فعاليت هاي بخش تحقيق و توسعه شرکت است.
وی افزود: در طول سال¬هاي اخير اثبات عوارض جانبي مواد موثره شيميايي مورد استفاده در محصولات دارويي موجب افزایش گرایش مردم دنیا به مصرف محصولات گیاهی شده است و از سوي ديگر استفاده مطلوب و منطقي از مواد موثره گياهي در برخي موارد کم هزينه¬تر از مواد شيميايي است.
جهانگیر در خصوص مقایسه محصولات دارویی تولید شده با نمونه مشابه خارجی گفت: قيمت اين محصولات با در نظر گرفتن اثربخشي فوق العاده و عدم عوارض جانبي نسبت به محصولات مشابه شيميايي قابل رقابت است.
این فعال حوزه فناور به معرفی چند محصول تولید شده در این شرکت دانش بنیان پرداخت و گفت: ژل ضد آکنه هربکس یکی از محصولات شرکت بوده که از آن به عنوان قویترین ژل برای شستشوی پوست های حساس استفاده می¬شود. این ژل شامل عصاره¬های مختلف گیاهی بوده که پاک کننده عمیق پوست از چربی های اضافی است.
جهانگیر افزود: این ژل که ترکیبی از گیاهان دارویی و ترکیبات ضد آکنه است، توانایی بسیار زیادی در درمان آکنه و جوش های سر سیاه دارد؛ نوع عملکرد این ژل به گونه ای است که به داخل منافذ پوست نفوذ کرده و با باکتری¬های عامل آکنه مقابله می کند.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به نداشتن عوارض جانبی این ژل گفت: مرزه خوزستانی یکی از مواد اولیه این ژل است که دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ بوده و به از بین رفتن جوش و آکنه کمک می کند و همچنین مواد موثره به کار رفته در این ژل کاملا گیاهی بوده و هیچگونه عوارض جانبی ندارند.
وی در ادامه با اشاره به یکی دیگر از محصولات تولید شده در این شرکت دانش بنیان که کاربرد بسیاری در میان مردم دارد، گفت: اسپری دهان که از آن به عنوان یکی از محصولات پرکاربرد می توان نام برد، در درمان انواع زخم های میکروبی قارچی و ویروسی دهانی تاثیر چشمگیری دارد. این محصول یک ترکیب کاملاً طبیعی بوده و با استفاده از عصاره آبی بره موم زنبور عسل ساخته شده است.
این فعال حوزه فناور اضافه کرد: برای درمان ضایعاتی مانند آفت که هنوز علت قطعی آن مشخص نشده است، استفاده از دارو های گیاهی مناسب تر از داروهای شیمیایی است چرا که عوارض کمتری دارند. همچنین در درمان زخم های دهانی بیماران سرطانی و پیوند اعضا که در زمان درمان، سیستم ایمنی آنها به منظور جلوگیری از پس زدن عضو پیوندی به شدت تضعیف می شود کارایی دارد.
وی اضافه کرد: این شرکت اسـاس فعالیـت خود را بر پایه روندهای نوین و قابل اطمینان قرار داده که برنامه¬های کارآموزی علمی و عملی بطور منظم به منـظور بالا بردن اطلاعات افراد شاغـل در شرکت در زمینه محصـولات، تجهیـزات و مقررات بهداشتی مطابق با استاندارد (GMP) انجام می پذیرد. 
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در پایان گفتگو در خصوص حمایت های معاونت افزود:این شرکت به عنوان يکي از برگزيده ها در جشنواره علم تا عمل سال 1393 انتخاب شد و در اين راستا مبلغی به عنوان تسهيلات از طرف معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري به اين شرکت تعلق گرفته است. که امیدواریم با حمایت های مسئولین بتوانیم در عرصه پزشکی بیش از پیش به موفقیت دست یابیم


  منبع: ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی   در تاريخ:  ۸ مهر ۱۳۹۴  ساعت: 8:54:35صبح 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: سایر خبرها دفعات مشاهده: 880

لينك خبر (كد خبر= 84 )

 

 

 

 آخرين به روز رساني:  یک‌شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸     
 
 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مرکز رشد گياهان دارويی و محصولات کشاورزی جهاد دانشگاهی ايلام مي باشد