شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ 
شنبه, 11 ژوئيه 2020  
 

 

   

صفحات سايت

 
 
 
 

  نظرسنجی

 

نظرسنجی سايت
 
 
 

   آمار سایت

 

كاربر حاضر در سايت= ۱۱ نفر

امروز= ۱۰۳ مرتبه
تیر ماه = ۹۸۲۰ مرتبه
كل مشاهده= ۴۷۷۱۳۵ مرتبه
بیشترین = ۱۵۱۰ - ۱۲/۱/۱۳۹۷
صفحه جاری= ۱۱۸۱ مرتبه
 
 

   ساخت نانو ذره نقره و نانو پلیمر ضد سرطانی از عصاره گیاهان دارویی بومی استان ایلام

دو واحد فناور مستقر در مرکز رشد گیاهان دارویی و محصولات کشاورزی جهاددانشگاهی ایلام موفق به ساخت نانو ذره نقره و نانوپلیمر ضد سرطانی از عصاره گیاهان دارویی بومی استان شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد گیاهان دارویی و محصولات کشاورزی جهاددانشگاهی واحد استان ایلام  در حال تولید نانو ذره ضد سرطان از گیاهان بومی استان هستند.

ساخت نانو ذرات نقره از عصاره گیاه گل میمونی سازویی با نام علمی Scrophularia striata  و اثر آن بر رده‌های مختلف سلول‌های سرطانی و سنتز نانو پلیمر از گیاه کهورک با نام علمی prosopis farecta و اثر آن بر روی رده‌های سلول سرطان سینه در آزمایشگاه زیست فناوری و گیاهان دارویی مشترک علوم پزشکی و جهاددانشگاهی استان ایلام انجام شد.

«روح‌انگیز مامنه» - مسئول واحد فناور تولید نانو ذره ضد سرطانی از گیاه گل میمونی سازویی(تشنه داری) و «مهین ملکی» - مسئول واحد فناور تولید نانو ذره ضد سرطانی از گیاه «کهورک» (بلاوری) از واحدهای مستقر در  مرکز رشد گیاهان دارویی و محصولات کشاورزی جهاددانشگاهی واحد استان است.

ایده مربوط به این تحقیقات کاملا نوآورانه بوده و اولین بررسی تاثیر این نانو ذرات بر سلول‌های سرطانی است. 

این دانش‌آموختگان که قدم در تولیدایده به محصول و دانش به ثروت گذاشته‌اند با حضور در ایسنا از کارهای انجام شده و دغدغه‌های خود گفتند.

«روح‌انگیز مامنه» -  کارشناس ارشد شیمی گفت: «سازویی» از  گیاهان دارویی با استفاده‌های گوناگون در طب سنتی است و برای درمان مجروحان و زخم‌های سطح بدن از آن استفاده می‌شود.

DSC_0410.JPG

وی با بیان اینکه در این طرح برای اولین بار با استفاده از عصاره‌ی آبی گل میمونی سازویی نانو ذرات نقره سنتز شد، تصریح کرد: مرحله ساخت نانو ذره از عصاره این گیاه طی انجام پایان‌نامه دوره کارشناسی ارشد صورت گرفته و تاثیر آن بر روی سلول‌های سرطانی ادامه تحقیقات بنده در آزمایشگاه زیست فناوری و گیاهان دارویی مشترک بین علوم پزشکی و جهاددانشگاهی واحد ایلام انجام شد و با بررسی‌های انجام شده و مقایسه با داروی ضد سرطان موجود نتایج مثبت ارزیابی شد.

مامنه گفت: در حال حاضر مستندات مربوط به این تحقیق به صورت مقاله در دست چاپ است که فاز بعدی کار، آزمایش حیوانی این نانو ذرات نیز موفقیت آمیز به پایان رسیده و در مرحله ی بعد کار تولید دارو آغاز خواهد شد.

«مهین ملکی» دانش‌اموخته‌ی کارشناسی ارشد شیمی آلی هم گفت:  نانو ذره‌ای که سنتز شده نقش هدایت کنندگی برای داروهای ضد سرطانی دارد و عوارض جانبی آن نیز کمتر خواهد بود.

DSC_0408.JPG

وی ابراز امیدواری کرد با کمک دستگاه‌های مسئول شاهد به بار نشستن این فعالیت‌ها برای کسانی باشیم که چشم امیدشان به تحقیقاتی است که توسط جوانان کشور و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها انجام می‌شود و خوشبختانه مرکز رشد گیاهان دارویی و محصولات کشاورزی جهاد دانشگاهی ایلام یکی از مراکزی است که نتایج تحقیقات و پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشدذ و دکتری در آن می‌تواند به سمت تولید محصولات فناورانه پیش روند.

دکتر «ناصر عباسی» مدیر مرکز تحقیقات زیست فناوری و گیاهان دارویی استان ایلام هم در این زمینه گفت: استفاده از نانو ذرات در علوم پزشکی و درمان بیماری ها در جهان با هزینه و عوارض کمتر در حال نهادینه شدن است و کشف این دو نانوذره نویدبخش تحقق این انتظار مهم در عرصه پزشکی کشور است.

وی ادامه داد: تاثیر مثبت این نانو ذرات بر روی سلول‌های سرطانی تهیه شده از انستیتوپاستور ایران اثبات شده است.

مدیر مرکز تحقیقات زیست فناوری و گیاهان دارویی استان ایلام با بیان اینکه این فعالیت‌ها با تلاش و مجاهدت شبانه‌روزی جهادگران عرصه علم و دانش به نتیجه رسیده است، ابراز امیدواری کرد با تلاش مشترک مراکز علمی شاهد به بار نشستن تحقیقات و پژوهش‌ها باشیم.


  منبع:   در تاريخ:  ۲۴ مرداد ۱۳۹۵  ساعت: 1:10:30عصر 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: خبرهای علمی دفعات مشاهده: 1248

لينك خبر (كد خبر= 111 )

 

 

 

 آخرين به روز رساني:  شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹     
 
 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مرکز رشد گياهان دارويی و محصولات کشاورزی جهاد دانشگاهی ايلام مي باشد